نحوه وصول مهریه و دیگر دیون مبتنی بر اسناد رسمی لازم الاجرا

بند ب ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم توسعه مقرر داشته است:

«ب- مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجراء از طریق ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجرای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجراء می‌شوند. ادارات مذکور مکلفند بلافاصله پس از تقاضای اجرائیه نسبت به شناسایی و توقیف اموال مدیون اقدام کنند. چنانچه مرجع مذکور نتواند ظرف مدت دو ماه از تقاضای اجراء، نسبت به شناسایی و توقیف اموال متعهد سند، اقدام کند یا ظرف مدت شش ماه نسبت به اجرای مفاد سند اقدام نماید، متعهدٌله سند می‌تواند با انصراف از اجرای مفاد سند به محاکم دادگستری رجوع نماید.

تبصره ۱- آیین‌نامه اجرائی این بند به پیشنهاد وزارت دادگستری و با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تهیه و به تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد.

تبصره ۲- چنانچه متعهد سند لازم‌الاجراء، ظرف مدت بیست روز نسبت به انجام تعهد خود یا جلب رضایت متعهدٌله سند اقدام نماید، از پرداخت هزینه‌های اجرائی معاف خواهد بود. در غیر این صورت مراتب جهت درج در سامانه سجل محکومیت‌های مالی موضوع بند (پ) ماده (۱۱۶) این قانون منعکس خواهد شد. کلیه دستگاههای اجرائی و بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری از انعقاد هرگونه قرارداد مالی و پرداخت تسهیلات، موافقت اصولی، صدور کارت بازرگانی و پروانه صادرات و واردات به این شخص ممنوع هستند. تخلف از این حکم موجب مجازات تعزیری درجه شش (محرومیت از حقوق اجتماعی) خواهد بود.

تبصره۳- چنانچه متعهد سند مدعی اعسار باشد، می‌تواند با رعایت قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی دادخواست اعسار خود را به مرجع قضائی صالح تقدیم کند و در صورت صدور حکم اعسار، متعهد سند از شمول قسمت اخیر تبصره(۲) معاف خواهد بود.»

20 نظر در “نحوه وصول مهریه و دیگر دیون مبتنی بر اسناد رسمی لازم الاجرا”

 1. حمید فکوری

  باسلام
  با توجه باینکه دادگاهها صرفا در مورد احکامی که سابقا صادر کرده اند صالح به رسیدگی دعاوی اعسار هستند ومضافا تاکنون ایینامه آن نیز تدوین نشده ممنون میشم بفرمایید مرجع تشخیص اعسار کجاست ودر صورت صدور حکم اعسار پیش قسط در کجا واریز خواهد شد

 2. سلام آیا ممنوع الخروجی اداره چهارم (چک ) هم همین رویه را دارد . من ۲ فقره چک برگشتی دارم که از اداره چهارم ممنوع الخروج هستم که هردو نفر نیز فقط از جهت اذیت کردن این کار را انجام داده‌اند که نزدیک به ۲ سال از این مشکل پیش آمده برای من میگردد . که از یکی شکایت کیفری کرده ام ودر دادسرا محکوم شده ود پرونده در دادگاه در حال صدور رای میباشد .
  آیا موارد من با گذشت زمان باعث رفع ممنوعالخروجی میشود یا نه ؟ با تشکر

 3. رضا مسعودی 09125119181

  سلام. عرض ادب واحترام. عروسم در دادگاه مهریه اش را به ۷۱۴ تمام سکه اجرا گذاشته وجالب اینکه در جلسه اول پسرم بدلیل ابتلا به کرونا که قبل از جلسه هم بنده با احراز هویت بنده به شعبه اعلام و شماره شده وثبت سامانه هم شده وهمراه با اعلام به شعبه ، نامه پزشک معالج. آزمایش. سی تی اسکن. همه تحویل شده ورسید هم دریافت شده. ودر روند پرونده سامانه وثنا هم شماره شده وقابل رویت است وگفته نامه وارده با ضمائم. اقدام به صدور رای به ضرر ما ومختومه نمودن پرونده نموده وبیست روز طبق قانون در تجدید نظرقابل اعتراض. در حالی که ما شهودی داریم که می تواند رای را نقض کند چگونه می توانم پرونده رادو باره به شعبه برگردانم. و یقین هم به ارتباط شاکی با قاضی دارم. اهواز هستیم وتوانایی وکیل را هم نداریم. تورو بخدا راهنمایی جامع بفرمایید. حق المشاوره شما هم در خدمت هستم شماره بدهید. از طریق اجرای ثبت هم اقدام نکرده ومستقیم به دادگاه مراجعه ومطالبه مهریه کرده. دست بوسم لطفا جامع کمکم کن طلاق نگرفته اند ولی باهم زندگی نمیکنن ولی خود خواسته نفقه من برایش پرداخت میکنم پسرم دو سال است بیکار است مسعودی

  1. درود
   در وهله اول بدونین که دادگاه تکلیف نداره به علت بیماری خوانده جلسه رو تجدید کنه و قاضی بعد از صدور رای حق ورود مجدد به پرونده رو نخواهد داشت پس تنها راه شما تجدیدنظرخواهی در مهلت قانونی ضمن اعسار از هزینه دادرسی هست. اگر مراحل ثبت رو طی نکرده باشند و دعوا در زمان حاکمیت برنامه ششم توسعه باشه بنظرم از موارد نقض هست

 4. اگر زنی از طریق ادره ثبت مال همسرش توقیف کرده و مرد رفته دادخواست اعسار بر علیه خانمش و ادره ثبت با نامه ی ثبت داده این قابل رسیدگی هست

 5. سلام
  مهریه رو از طریق ثبت اجرا گذاشتم و دو واحد اپارتمان رو توقیف کردم ولی چون هر دو آپارتمان در رهن بانک هست ثبت اعلام میکنه نمیتونن نسبت به فروش و مزایده اقدام کنن چون ماده ۳۹ آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی شمال وثیقه بودن مورد توقیفی نمیشه. نظرتون رو در این خصوص بفرمایید.

  1. سلام اگر شرایط مالی دارید و مدت تسهیلات سپری شده تقاضا کنین که طلب بانک رو پرداخت کنین و به ازای طلب پرداخت شده و طلب خودتون مزایده بشه، اگر نه تقاضا کنین به باک اخطار ماده ۳۹ رو بکنن اگر نه بگین بهتون گواهی بدن برین از طریق دادگاه اقدام کنین که ضمانت اجرای جلب هم داشته باشه

 6. با دروود و تشکر فراوان از این آگاه سازیتون.
  اگر ملکی ابتد از طریق اجرای ثبت توقیف شده باشه و سپس محکوم له از ثبت انصراف بدهند و از مراجع قضایی پیگیری کنند و محکوم علیه در مورخ قبل از توقیف توسط دادگستری و بعد از توقیف توسط دادگاه با سند عادی اقدام به فروش ملک نمایند. برای دادگاه تاریخ توقیف توسط دادگستری مد نظر هست یا توسط اجرای ثبت؟
  با تشکر فرا وان

  1. درود بر شما
   فکر می کنم اغلب محاکم در عمل به توقیفی که توسط دادگاه به عمل آمده نظر دارند اما به عقیده من روش درست آن است که تفاوتی بین دو توقیف نباشد و همین که ملک توقیف شد مالک ممنوع از معامله ملک است.

 7. آیا زوجه می تواند قسمتی از مهریه را در دفتر ازدواج یا طلاق به مورد اجرا بگذارد یا مجبور به اجرای تمام مهریه می باشد؟

  1. درود
   قاعده بر این است که نوع، میزان و عنوان خواسته را دادخواه تعیین کند و همین قاعده در مطالبه از طریق ثبت هم حاکم است. بنظر بنده چنین اجباری نیست و مانعی برای مطالبه بخشی از مهریه به ذهن من نمی رسد.

 8. بهزاد.۰۹۳۵۰۵۲۳۳۱۴

  باسلام.
  دخترداشم با شوهرش دعوا کرده شوهر زده اونو دستشو شگسته حالا بعداز کله جریان مهرشو باجرا گذاشته شوهر کله حساباشو خالی کرده چیزایی ک بنامش بوده از نامش زده نام یکی هیچ آهی در بساط نداره.
  لطفا راهنماییمون کنید چکار کنیم.ممنون

  1. درود
   اگر ثابت کنید اون معاملات به قصد فرار از دین بوده و خریدار عالم به موضوع می تونین همون اموال رو مزایده بگذارید و اگر نتونین ثابت کنین اما محرز بشه که طرف اموالش در فاصله ای قبل از یکسال یا عرفاً کوتاه فروخته و معلوم نباشه با پولش چه کرده قاعدتاً باید با اعسارش موافقت نکنند و شما می تونین تقاضای اعمال ماده ۳ و جلب کنین

 9. سید محمد علوی

  با سلام و احترام و تشکر از زحمات شما :ماده ۲ایین نامه اجرایی شناسایی و توقیف اموال مدیون مصوب تیر ۹۸ می گوید :ماده٢ـ بستانکار اسناد رسمی لازم الاجراء برای مطالبه طلب خود ابتدا باید مطابق مفاد آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا از طریق اداره اجرای سازمان، اجرای مفاد سند را درخواست نماید. طرح دعوی مطالبه موضوع ھمان اجرائیه تا پایان مھلت ھای مذکور در بند ب ماده ١١٣ قانون برنامه در محاکم دادگستری امکان پذیر نخواھد بود
  معنی این ماده چیست یعنی زودتر از دو ماه و شش ماه مذکور در بند ب ماده ۱۱۳ اداره ثبت نباید درخواست انصراف و صدور گواهی برای مرجع قضایی را صادر کند یا محاکم و قضات نمی بایست دادخواست مطالبه مهریه ای که به اداره ثبت مراجعه کرده اما هنوز این مهلتها به پایان نرسیده است را نپذیرند و قرار عدم استماع به دلیل مغایرت با قانون بزنند با تشکر و سپاس

 10. سلام اگه مرد دانشجو باشه و فقط یک اپارتمان اونم مال پدرش هست فقط چون وام ب اسم داماد بوده سند ب اسمش خورده و الان خانمش اپارتمان ۷۰ متری توقیف کرده ایا ثبت میتونه مزایده بزاره و بفروشش.در صورتی ک قیمتش نهایت اندازه ی مسکن مهر باشه.
  چ راه حلی هست.اولا ک ملک مال پدرش هست.دوما دانشجو هست و فقط همین ملک ب‌. اسمش هست تمام اقساطش هم پدرش پرداخت میکنه

  1. درود
   اولاً آپارتمانی مستثنیات دین هست که مورد استفاده و سکونت محکوم علیه باشه. ثانیاً چنانچه شخص ثالثی مثل پدر مدیون مدعی مالکیت اون ملک باشه باید ایشون اعتراض کنه و ادعای خودش رو ثابت کنه.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *