نحوه وصول مهریه و دیگر دیون مبتنی بر اسناد رسمی لازم الاجرا

بند ب ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم توسعه مقرر داشته است:

«ب- مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجراء از طریق ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجرای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجراء می‌شوند. ادارات مذکور مکلفند بلافاصله پس از تقاضای اجرائیه نسبت به شناسایی و توقیف اموال مدیون اقدام کنند. چنانچه مرجع مذکور نتواند ظرف مدت دو ماه از تقاضای اجراء، نسبت به شناسایی و توقیف اموال متعهد سند، اقدام کند یا ظرف مدت شش ماه نسبت به اجرای مفاد سند اقدام نماید، متعهدٌله سند می‌تواند با انصراف از اجرای مفاد سند به محاکم دادگستری رجوع نماید.

تبصره ۱- آیین‌نامه اجرائی این بند به پیشنهاد وزارت دادگستری و با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تهیه و به تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد.

تبصره ۲- چنانچه متعهد سند لازم‌الاجراء، ظرف مدت بیست روز نسبت به انجام تعهد خود یا جلب رضایت متعهدٌله سند اقدام نماید، از پرداخت هزینه‌های اجرائی معاف خواهد بود. در غیر این صورت مراتب جهت درج در سامانه سجل محکومیت‌های مالی موضوع بند (پ) ماده (۱۱۶) این قانون منعکس خواهد شد. کلیه دستگاههای اجرائی و بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری از انعقاد هرگونه قرارداد مالی و پرداخت تسهیلات، موافقت اصولی، صدور کارت بازرگانی و پروانه صادرات و واردات به این شخص ممنوع هستند. تخلف از این حکم موجب مجازات تعزیری درجه شش (محرومیت از حقوق اجتماعی) خواهد بود.

تبصره۳- چنانچه متعهد سند مدعی اعسار باشد، می‌تواند با رعایت قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی دادخواست اعسار خود را به مرجع قضائی صالح تقدیم کند و در صورت صدور حکم اعسار، متعهد سند از شمول قسمت اخیر تبصره(۲) معاف خواهد بود.»

6 نظر در “نحوه وصول مهریه و دیگر دیون مبتنی بر اسناد رسمی لازم الاجرا”

 1. باسلام
  با توجه باینکه دادگاهها صرفا در مورد احکامی که سابقا صادر کرده اند صالح به رسیدگی دعاوی اعسار هستند ومضافا تاکنون ایینامه آن نیز تدوین نشده ممنون میشم بفرمایید مرجع تشخیص اعسار کجاست ودر صورت صدور حکم اعسار پیش قسط در کجا واریز خواهد شد

 2. سلام آیا ممنوع الخروجی اداره چهارم (چک ) هم همین رویه را دارد . من ۲ فقره چک برگشتی دارم که از اداره چهارم ممنوع الخروج هستم که هردو نفر نیز فقط از جهت اذیت کردن این کار را انجام داده‌اند که نزدیک به ۲ سال از این مشکل پیش آمده برای من میگردد . که از یکی شکایت کیفری کرده ام ودر دادسرا محکوم شده ود پرونده در دادگاه در حال صدور رای میباشد .
  آیا موارد من با گذشت زمان باعث رفع ممنوعالخروجی میشود یا نه ؟ با تشکر

 3. رضا مسعودی 09125119181

  سلام. عرض ادب واحترام. عروسم در دادگاه مهریه اش را به ۷۱۴ تمام سکه اجرا گذاشته وجالب اینکه در جلسه اول پسرم بدلیل ابتلا به کرونا که قبل از جلسه هم بنده با احراز هویت بنده به شعبه اعلام و شماره شده وثبت سامانه هم شده وهمراه با اعلام به شعبه ، نامه پزشک معالج. آزمایش. سی تی اسکن. همه تحویل شده ورسید هم دریافت شده. ودر روند پرونده سامانه وثنا هم شماره شده وقابل رویت است وگفته نامه وارده با ضمائم. اقدام به صدور رای به ضرر ما ومختومه نمودن پرونده نموده وبیست روز طبق قانون در تجدید نظرقابل اعتراض. در حالی که ما شهودی داریم که می تواند رای را نقض کند چگونه می توانم پرونده رادو باره به شعبه برگردانم. و یقین هم به ارتباط شاکی با قاضی دارم. اهواز هستیم وتوانایی وکیل را هم نداریم. تورو بخدا راهنمایی جامع بفرمایید. حق المشاوره شما هم در خدمت هستم شماره بدهید. از طریق اجرای ثبت هم اقدام نکرده ومستقیم به دادگاه مراجعه ومطالبه مهریه کرده. دست بوسم لطفا جامع کمکم کن طلاق نگرفته اند ولی باهم زندگی نمیکنن ولی خود خواسته نفقه من برایش پرداخت میکنم پسرم دو سال است بیکار است مسعودی

  1. درود
   در وهله اول بدونین که دادگاه تکلیف نداره به علت بیماری خوانده جلسه رو تجدید کنه و قاضی بعد از صدور رای حق ورود مجدد به پرونده رو نخواهد داشت پس تنها راه شما تجدیدنظرخواهی در مهلت قانونی ضمن اعسار از هزینه دادرسی هست. اگر مراحل ثبت رو طی نکرده باشند و دعوا در زمان حاکمیت برنامه ششم توسعه باشه بنظرم از موارد نقض هست

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *